5 Nisan 2014 Cumartesi

Köpek ve Bebek Aynı Evde Olur mu ? - Bölüm 1


Hayvanseverlerin kafasındaki en büyük soru işaretlerinden biri bu. Köpeğiniz bebeğinize zarar verir mi? Kıskançlık yapar mı? Bebeğiniz köpeğiniz yüzünden hasta olur mu?...vs…vs

Bu soruların tamamının yanıtlarını size kısmetse Haziran ayında yazacağım. Zira eşim hamile. Köpek oğlumuz Prens ile insan kızımız Doğa'nın nasıl anlaşacağını eşimle beraber göreceğiz. Aslında bu satırları yazabilmek bile mutluluk verici. Hamile kaldığı anda canyoldaşına yuva bulma telaşına girenlerden değiliz biz. Zaten bu seçeneği hiç düşünmedik. Düşünemezdik de. İnsan köpek oğlundan vazgeçebilir mi? Böyle bir şey mümkün olabilir mi?

Öncelikle ne gibi problemler yaşayabileceğimizi düşündük beraber. Size garip gelebilir, ancak biz bebeğimizi ısırmasından falan çekinmiyoruz Prens’in. Zaten bugüne kadar esnemesi dışında dişlerini de görmedik.

En büyük çekincemiz bebeğimizi yalaması. Evet! Doğru okudunuz. Bebeğimizi aşırı yalamasından endişe ediyoruz.

İkinci büyük endişemiz ise bebeğimizin mamasını yemeye çalışması. Herkesin yemeğine göz dikiyor. Sizi patisiyle taciz etmese, gözleriyle taciz ediyor.
Yalaması, yemeğini yemeye çalışması. Hımm. Bunlar kabul edilebilir ve çözüm üretilebilir sorunlar olarak görülüyor.

Ben çocuk doktoru değilim, jinekolog da değilim. Ancak bir köpek sahibiyim ve “bebek ve köpek” ile ilgili çıkan hemen hemen her yazıyı takip etmeye çalışıyorum. Köpeklerin, çocukların bağışıklık sistemlerini güçlendirdikleri ve alerjen özelliklerinin ortaya çıkmasını baskıladıkları artık tüm tıp camiası tarafından kabul edilmiş durumda.

Gönüllüsü ve destekçisi olduğum Yedikule Hayvan Barınağı’nın 2014 takviminin Mart ayı sayfasında bir alıntı: “Hamilelik sürecinde evinizde beslediğiniz ve bakımı yapılmış hayvanınızın sizinle birlikte aynı ortamda yaşamasında bir sakınca yoktur. Hamilelik nedeni ile evcil hayvanınızı evden uzaklaştırmak gereksizdir. – Op Dr. Hüseyin Mutlu (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı)
Keza, International Hospital’da bizim doğum takibimizi gerçekleştiren Op. Dr. İlknur Çitil Hanım da köpeğimizin herhangi bir negatif etki yaratmayacağını söylemişti. İlk sorduğumuz sorulardan biri buydu…
Bakalım, eğer herşey yolunda giderse wallpaper olacak nitelikte fotoğraflar paylaşmaya çalışacağım sizinle.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder