22 Ekim 2015 Perşembe

BEBEK VE KÖPEK ARASINDAKİ İLETİŞİM


Bebek ve köpeğin aynı evde gayet güzel yaşayabileceğini, bu konuda köpeğinize gerekli eğitimleri vermenin önemini, kist aşısı gibi uygulamanın zorunluluklarını önceki yazılarımda paylaşmıştım.

Bugün farklı bir konu var irdelemek istediğim: Bebek ve Köpek arasında iletişim.

Doğa(kızım) artık 16 aylık oldu. Yürüyor, henüz konuşamasa da kendini ifade ediyor. Etrafında olan bitenlere karşı inanılmaz ilgili ve müthiş iletişim yeteneği var. Belki de, iyi insanın özünü temsil ediyor. Yürüyüş yaptığımızda onunla göz göze gelen herkese gülümsüyor, onu kucağına almak isteyenlerin taleplerini memnuniyetle kabul ediyor ve tabi ki sokaktaki bütün kedi ve köpekleri sevmek istiyor :)

Tabi bütün bu pozitif özelliklerinin yanında yaşı itibariyle ufak tefek handikapları ve geliştirmesi gereken yönleri de var :) Herşeyden önce vücuduna tam hakimiyeti kuramamış durumda. Arada yürürken düşebiliyor mesela. Elini kolunu biraz hızlı hareket ettirebiliyor bazen...

Aslında canı ne isterse onu yapıyor Doğa. Görgü kuralları diye ifade ettiğimiz kuralların farkında değil. Doğru ve yanlış kavramlarının pek çoğunu yavaş yavaş öğreniyor. Köpeğin ve kedinin kuyruğunun çekilmemesi gerektiğini, gözlerine dokunulmaması gerektiğini...vs....bilmiyor...

Bu durumda ilk başlarda bebeğinizin köpeğiniz ile olan iletişimine dikkat etmenizde fayda var. Yaradılış olarak hiçbir köpek (ortada bir av olmadığı sürece) bir canlıya bilerek ve isteyerek zarar vermez. Tabi ki eğitimsiz, kıskanç, agresif bir köpek bebeğinize zarar verebilir... Prens Doğa'ya zarar verebilecek bir hareket yapmadı bugüne kadar. Ancak Doğa Prens'in canını pek çok kez acıttı... Dolayısıyla biz evde çoğu zaman Prens'i Doğa'dan koruyoruz :)

Gelelim yazının asıl amacına... İletişimleri nasıl? Tek kelime ile ifade etmek gerekirse: "Benzersiz". Olağanüstü, inanılmaz, muhteşem falan değil. Benzersiz. 

Prens Doğa'ya karşı tıpkı bir sabır küpü gibi. Onu incitecek bütün davranışlardan bilinçli olarak kaçınıyor. Doğa'nın bizim gibi kendine hakim olamadığını biliyor.

Peki Doğa Prens'e karşı nasıl? Aslında onun iletişimi tam bir sevgi hikayesi. Dişlerini sıkarak Prens'e doğru koşuyor, onu öpüyor, üzerine yatıyor. Sonra oyun oynamaya başlıyorlar. Doğa kendini Prens'e kovalatıyor :) Prens arkasından koştukça Doğa gülüyor. Bitmek bilmeyen enerjisi için ideal oyun arkadaşını bulmuş durumda Doğa. Her geçen gün Prens'i daha iyi tanıyor. Elinde yemekle onun kendisine doğru gelmesini sağlıyor, yemeğini Prens ile paylaşıyor. Bir ekmek parçası düşünün: Önce köpeğiniz yarısını ısırıyor, kalan yarıyı da bebeğiniz atıyor ağzına... Doktorumuz bunun bebeğin florasını geliştireceğini söylüyor.

Gerçekten dillere destan bir sevgi seli var evimizde. Oyuncular: Prens ve Doğa.

Yazdıklarım çok mu abartılı geldi? O zaman resim ve video ile başbaşa bırakayım sizi:

(video nun yüklenmesi biraz zaman alabiliyor)


Doğa Prens'e sarılırken...


2 yorum:

  1. Verdiğiniz bilgiler çok değerli teşekkür ediyoruz. satılık
    pomeranian
    sitemizi de ziyaret edebilirsiniz.

    YanıtlaSil
  2. Çok teşekkürler güzel bir yazı olmuş, evcil hayvan forum sitemiziden daha detaylı bilgiler de alabilirsiniz. Köpek cinsleri ve köpek bakımı hakkında detaylar mevcuttur.

    YanıtlaSil